צור קשר

משרד עו"ד ברוקס - רח'' אבא הילל 7, בית סילבר, רמת גן
טלפון: 03-5586323

ריטיינר עורך דין​

משרד עו"ד ברוקס מלווה לקוחות עסקיים בכל היבטי פעילותם המסחרית, משלב הייסוד, דרך ניהול מו"מ, תכנון עסקאות והכנת חוזים, ייצוג בערכאות שיפוטיות וייעוץ שוטף לפעילותם המסחרית.

ריטייניר (Retainer fee) היא צורת תשלום של שכר עבודה מראש עבור אספקת שירותים, תשלום לפי שיטה זו נפוץ בקרב המקצועות החופשיים כגון, שירותי עו"ד, רו"ח, אדריכל, יועצים וכיו"ב. 

ריטיינר של עורכי דין משולם בדרך כלל על בסיס חודשי ׁ(בהתאם מכונה ריטיינר חודשי) עבור שירותים משפטיים שהוגדרו על-ידי הצדדים. הריטיינר בדרך כלל יוגבל בהיקף שעות ובתחומי עיסוק.

האם כדאי לעבוד עם עורך דין בשיטת הריטיינר? מצד אחד שירותי ריטיינר בדרך כלל כוללים התחייבות לתשלום חודשי קבוע, גם אם השירות המשפטי לא נוצל, אולם מצד שני חיסרון זה מהווה גם יתרון, התחייבות הלקוח לתשלום על בסיס קבוע, מאפשר לעורך הדין להעניק הנחה בשכר הטרחה הנהוג. ולכן עבור חברות ועסקים רבים, תשלום על בסיס ריטיינר יכול להיות פתרון טוב לקבלת שירותים משפטיים איכותיים במחירים הוגנים. 

עבור מי רלוונטי שירותי ריטיינר? שירותי הריטיינר ניתנים בדרך כלל לכל מי שמנהל פעילות עסקית ובהתאם להיקף פעילותם. למשל עסקים מסויימים דורשים שירותי ריטיינר רק עבור הכנת חוזים וניהול מו"מ או רק עבור טיפול בהליכים משפטיים, אחרים נדרשים גם לייעוץ בנוגע ליחסי החברה עם צדדי ג'' (כגון עובדים, ספקים, זכיינים, מפיצים וסוכנים, מתווכים, לקוחות ועוד). 

מה העלות של שירותי ריטיינר מעו"ד? המחיר החודשי של שירותי הריטיינר, משתנה מלקוח ללקוח לפי הצרכים המשפטיים הייחודים לו וממשרד עורך דין אחד לאחר, לפי תעריפי שכ"ט הנוהגים על-ידי עורכי הדין, ולכן טרם התקשרות עם עורך דין מומלץ לקבל מספר הצעות ממשרדים שונים. 

למשל שירותי רטייניר עבור הכנת הסכמים, הכנת מכתבי דרישה ותגובה, ייעוץ שוטף בנושאים הקשורים לעובדים ולקוחות שונים מאוד משירותי ריטיינר לטיפול בתביעות כספיות בהליכי הוצאה לפעול (למשל בגין שיקים שלא כובדו) מול סיכסוכים משפטיים מורכבים יותר.

משרד עו"ד ברוקס מציע ייעוץ משפטי על בסיס ריטיינר הכולל, בין היתר, את השירותים הבאים:

  • ניסוח הסכמים וליווי עסקאות - ניהול מו"מ, תכנון וניסוח חוזים מסחריים מגוונים ובכלל זה הסכמי העסקה, חוזים למתן שירותים, הסכמים מול ספקים ולקוחות, הסכמי זכיינות, הסמכי שיווק, סוכנות והפצה, הסכמי השקעה והלוואה, הסכמים בין בעלי מניות, הסכמי קניין רוחני וכיו"ב; עסקאות מקרקעין - קניה ומכירה של נכסי נדל"ן, הסכמי שכירות לעסקים, הסכמי ניהול, הסכמי תיווך, הסכמים לביצוע עבודות של אנשי מקצוע ועוד. 

  • ייעוץ וייצוג בנוגע לניהול סכסוכים ובערכאות שיפוטיות - ייעוץ משפטי צמוד בנוגע לניהול סכסוכים עסקיים, ליווי אסטרטגי בנוגע לאופן ניהול הסכסוך; הכנת מתכבי דרישה ותגובה; ייצוג בערכאות שיפוטיות, פתיחה בהליכים כנגד צדדי ג'' והתגוננות מפני תביעות. 

  • ייעוץ בענייני דיני עבודה - ניסוח הסכמי העסקה לעובדים זוטרים ובכירים, ייעוץ שוטף בנוגע לדילמות המתעוררות אגב יחסי עובד מעביד, הכנת תקנונים, ליווי חברות בהליכי שימוע ופיטורים וכיו"ב.

  • ליווי משפטי שוטף - ייעוץ משפטי שוטף ונקודתי למגוון סוגיות איתם מתמודד העסק במהלך ניהול הפעילות העסקית לרבות נושאים הנוגעים ליחסי החברה עם לקוחותיה, ספקיה וצדדי ג''.​

למידע נוסף בנוגע לשירותים המשפטיים של המשרד ראו ייעוץ משפטי לחברות ולעסקים.  

טרם התקשרות בהסכם ריטיינר עם משרד עו"ד מומלץ לבצע מספר בדיקות מקדמיות:

  • מיפוי הצרכים המשפטיים - בירור השירותים הנדרשים מעורך הדין - חוזים, תביעות, ייעוץ וליווי בתחום של דיני עבודה או קניין רוחני, מכתבים, תצהירים, מכרזים, קבלת היתרים, רישיוניות, ליווי מכרזים, דיווחים לרשויות וכיו"ב. לצורך מיפוי הצרכים מומלץ להתייעץ עם עורך דין.

  • התרשמות מוקדמת מעורך הדין - עיון בחומרים מקצועיים שפרסם עורך הדין על-מנת ללמוד על הידע וניסיון שלו בתחום בו הנכם זקוקים לשירותים משפטיים. בנוסף מומלץ מאוד לבצע פגישת הכרות עם עו"ד שעתיד ללוות את הפעילות שלכם, על-מנת להכיר את עו"ד, הפגישה חשובה הן לצורך התרשמות אישית מהפן המקצועי ותודעת השירות של עורך הדין והן לצורך תיאום ציפיות בנוגע לאופן העבודה המצופה מעו"ד, כמו כן חשוב לברר מי יהיה עורך הדין שבפועל יספק לכם את השירותים.

  • סיכום מנגון הריטיינר (הסכם ריטיינר) - בהתאם לסוג הצרכים המשפטיים שהוגדרו והיקף העבודה יש לחתום על הצעת שכר טרחה ברורה ככל הניתן על-מנת למנוע חילוקי דעות בעתיד. 

  • המלצה לסיום - עדיף להתחיל בתקופת ניסיון קצרה, לפני התקשרות בהסכם ריטיינר ארוך טווח. זאת תהיה הזדמנות מצוינת לבחון את השירות שאתם צפויים לקבל.​

עו"ד ברוקס מספק שירותים משפטיים מקיפים למגוון  רחב של חברות בתחום המסחרי, לקבלת הצעת שכר טרחה לשירותי עריכת דין בריטיינר אתם מוזמנים ליצור קשר בדרך הנוחה לכם 

יודגש, האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף להתייעצות עם עורך דין מומחה בתחום ואין להסתמך על התוכן בביצוע או בהימנעות מביצוע פעולה כלשהי. הסקירה הנ"ל אינה מתיימרת לתת מענה מקיף להוראות הדין או ביטוי לנסיבות הספציפיות של כל מקרה ומקרה ולכן מי שמסתמך עליה ללא ייעוץ פרטני נושא באחריות המלאה לתוצאות