יעוץ משפטי באינטרנט - זהירות

רשימה זו תסקור בקצרה ובאופן חלקי בלבד מספר נקודות בנושא קבלת ייעוץ משפטי ברשת: האם כדאי להסתמך על מידע שפורסם במאמרים, כתבות או פורומים משפטיים באינטרנט? במילים אחרות, האם אפשר לוותר על התייעצות עם עורך דין ולהסתפק במידע שפורסם באינטרנט? 

מידע באינטרנט: מפעילי אתרים רבים מציעים מידע משפטי, חלק גדול מהמידע שפרוס ברשת הוא מידע בתשלום כפרסומת או קידום מכירות עבור עו"ד או יועצים או חברות אחרות -  למשל מידע שמתפרסם באתרי חדשות, שאלות ותשובות בפורומים משפטיים, אתרים שמפרסמים מידע משפטי או מאמרים או אתרים שמבצעים שת"פ עם בעלי ידע בתחום ועוד); כמו כן ישנם אתרים שמציעים מידע משפטי באמצעות אתרים של עו"ד ומשרדי עו"ד או יועצים אחרים.

האם אפשר להסתמך על מידע באינטרנט?

האם כדאי להסתמך על המידע שבאינטרנט לצורך נקיטת פעולה בעלת היבטים משפטיים? התשובה קצרה, מאוד לא מומלץ. אומנם באינטרנט ניתן למצוא מידע בתחומים רבים - הסכמים ועסקאות, תביעות, קניין רוחני, זכויות, גירושין, נזיקין, מסחרי, מיסוי, עבודה ועוד - שבהחלט יכול לסייע לקבל מושג כללי או להכיר נקודות חשובות, אך עדיין מדובר במידע חלקי בלבד. ההמלצה - על-מנת למזער את הסיכון המשפטי הכרוך בפעולתכם רצוי להתייעץ באופן פרטני עם עורך דין בעל ידע וניסיון בתחום הרלוונטי.
 
לפני הסתמכות על מידע משפטי שנרשם באינטרנט, למשל הבעת דעה של עו"ד, יועץ או רו"ח בכתבה או בפורם, רצוי להבין את הסיכונים הטמונים בקבלת החלטה מבוססת על מידע שפזור ברחבי הרשת.

למה לא להסתמך על כתבות/מאמרים באינטרנט?

  • מידע חסר או לא מדויק - הסיכון המרכזי בהסתמכות על כתבות ומידע ברשת היא שהמידע אינו תואם את נסיבותיו הייחודיות של מבקש המידע. בחינה משפטית של מקרה (כגון התמודדות עם סכסוך או הכנת הסכם או זכאות לזכויות כפיפות לחובות) נבחנת לגופה, לפי נסיבותיה הייחודיות. המאפיינים של כל הסכם, תביעה, נקיטת פעולה או אי נקיטת פעולה הם בעלי השלכות גדולות על היועץ המשפטי שמעניק עו"ד. התשובה של עו"ד או היועץ הוא נקדותי, לפי הצרכים הספציפים שעולים מהמקרה של הלקוח. כמעט כל התשובות שיש באינטרנט בכל נושא, לא יכולת לתת ביטוי שלם לצרכים והאילוצים הספצפים של הלקוח, ומכאן חשיבתו של הייעוץ הפרטני. 

למשל, סעיף מסוים בחוזה (למשל שיפוי, זכות סירוב וכו'') יכול להיות מעולה עבור מתעניין מסוג אחד אך הרסני עבור מתעניין אחר. כמו כן שליחת הודעת ביטול חוזה במצב דברים אחד נדרשת כדי להבטיח את הזכויות של הצד הנפגע אך במצב אחר עשויה להוות הפרת הסכם כשלעצמה או הפסדים כספיים ופגיעה ביכולת הפירעון (להרחבה ראו הפרת חוזה וכן ראו גם ביטול חוזה). 

  • העדר מומחיות וחוסר מקצעיות - מי שמעדיף להסתמך על מידע באתרי אינטרנט (ולהסתפק בכך) למעשה בוחר לבצע ניתוח עצמאי של צרכיו המשפטיים - ויתור על מקצועיות (עבור כל מי שאל מומחה בתחום שעליו הוא קורא).​ למה אנשים מסתמכים על מידע באינטרנט? רבים  מעוניינים לקבל תשובות לשאלות שמעסיקות אותם (לקבל מידע) או להבין בדיוק את הצרכים שלהם ואת האפשרויות שעומדות לפניהם ועוד; יש לא מעט אנשים שמעדיפים לחסוך בעלויות משפטיות (שפעמים רבות מתגלה כחסון לטווח קצר) ולהסתפק בניתוח עצמאי של המקרה, ולמשל להוריד הסכם לדוגמא המאינרנט במקום להעזר בעו"ד או לנקוט פעולה (למשל לבטל הסכם או להעניק זכויות וכיו"ב) על סמך מידע שאותר ברשת במקום לקבל ייעוץ פרטני.  
  • לא פונה לעו"ד מסתפק במידע כללי, ראשוני ולא ספציפי, כפי שהוזכר לעיל. בנוסף לכך חלק גדול מהמידע לעיתים נמסר על-ידי גורמים שאינם בקיאים בתחום. כך למעשה המידע שמתפרסם לא רק חסר גם שגוי, לכן חשוב להתייעץ עם עו"ד מיומן בתחום שבו זקוקים לכם שירותים משפטיים.
  • מה הנזק שיכול להגירם למי שמסתמך על מידע באינטרנט? ללא ייעוץ משפטי פרטני, להחלטות יכולת להיות השפעה שלילית הרסנית, לעיתים הפסד כספי, מעשים מנוגדים לדין האזרחי או הפלילי, התנהלות שגויה יכולה להוביל גם לקריסה עסקית, אובדן זכויות, חשיפה לתביעות משפטיות ועוד.
  • למידע נוסף בנוגע לסיכונים הכרוכים בוויתר על ייעוץ משפטי ראו - השימוש בהסכם לדוגמא (הסכם מוכן) במקום הכנת הסכם על-ידי עורך דין

לאיזה עו"ד עליכם לפנות? להלן חלוקה למספר תחומים: 

  • משפט מסחרי ודיני חברות - לייעוץ משפטי בנושא חברות ומיזמים רצוי לפנות לעורך דין חברות או עורך דין לחוזים. עו"ד מלווה חברות ועסקים מסייע להם לגבש החלטות בנושא הקמת חברות ושותפיות (להרחבה ראו פתיחת חברה), ביצוע שיתופי פעולה עסקיים, הגנה על הקניין הרוחני של הפעילות; עורך דין לענייני חברות מלווה את לקוחותיו בנושאים הקשורים ביחסי חברה מול ספקיה ועובדיה וכן ייעוץ משפטי בהתקשרות בהסכמים כגון הסכמי סודיות, אי תחרות, הסכמי מייסדים, הסכמי בעלי מניות, הסכמי ייעוץ, אופציות והעסקה, הסכמים למתן שירותים, הסכמי שיווק ומכירה, הסכמי סוכנות, הסכם הפצה, הסכמי רכישה או מכירה של מניות, הסכמי רכישה או מכירה של ציוד ונכסים, הסכם רישיון, הסכמי השקעה והלוואה, מזכרי הבנות, הסכמי תיווך, הסכם מכירת חברה וכיו"ב. עורך דין לחברות ותאגידים מסייע להם גם בהליכים של סגירת הפעילות העסקית (לרבות פירוק חברה מרצון, הגשת בקשות לפטור מתשלום אגרות וכן פירוק שותפות עסקית).

  • זכיינות - דיני הזכיינות הוא תחום בתוך המשפט המסחרי, עורך דין זכיינות ׁמלווה רשתות וזכיינים בכל הנוגע לחתימה על הסכם זכיינותלרבות בדיקות משפטיות, ליווי התקשרויות מסחריות כגון חתימה על חוזה שכירות לעסק, הסכמים עם ספקים, עובדים וכיו"ב וכן מתן ייעוץ משפטי שוטף (למידע נוסף ראו רכישת זיכיון). הטיפול המשפטי מחייב את עורכי הדין אשר מלווים זכיינים או רשתות נדרשים להיות גם בקיאים בתחום המשפט המסחרי.

  • נדל"ן - לייעוץ משפטי בעסקאות מקרקעין רצוי לפנות לעורך דין נדל"ן. עו"ד מלווה רוכשים ומוכרים של נכסי מקרקעין מגוונים וכן פרויקטים בנדל"ן (לרבות הסכם קניית דירה, הסכם תיווך נדל"ן, זכרון דברים וכיו"ב) ובכן בעת ביצוע בדיקות משפטיות בנוגע לנכסים לפני רכישתם; עורך דין לענייני נדל"ן מלווה גם שוכרים ומשכירים של נכסים פרטיים ומסחריים (חנויות, משרדים, מפעלים, מרכזים מסחריים וכיו"ב) וכן אנשי מקצוע אחרים כגון קבלנים, מהנדסים, יזמים ואדריכלים ומתווכים בעת התקשרותם בעסקאות נדל"ן ולצורך ביצוע בדיקות טרם התקשרות בעסקאות.

  • דיני משפחה - ייעוץ משפט בנוגע למכלול האינטרקציות והצרכים הנלווים לתא המשפחתי, לרבות בקשות אבהות, הכנת הסכמי ממון והסכמי ידועים בציבור, הסדרי ראיה ומשמרות,  ייעוץ בנוגע להליכי נישואין וגירושין, טיפול בתביעות בתחום המעמד האישי, ייעוץ בנושא מזונות ילדים ומזוונת אישה וכיו"ב.

  • מיסוי - דיני מיסים הוא ענף בפני עצמו אשר משליך הלכלה למעשה על כל תחומי המשפט, השפעת המיסיוי נפוצה מאוד בתחום המשפטי המסחרי ובתחום הנדל"ן - לצורך קבלת חוות דעת בסוגיות מיסיות שונות רצוי להתייעץ עם עורך דין מומחה לענייני מיסוי. גם בתחום המס יש חלוקה להתמחויות שונות כגון התמחות בסוגיות הנוגעות למקרקעין (מיסוי מקרקעין) היבטי מס בנוגע לתאגידים ועסקאות מסחריות, היבטי מס בנוגע להעסקה של עובדים ועוד. 

משרד עו"ד ברוקס מספק שירותים משפטיים בתחום המשפט עסקי-מסחרי, לייעוץ משפטי אישי אתם מוזמנים ליצור קשר בדרך הנוחה לכם  

יודגש, האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואין להסתמך עליו בביצוע או בהימנעות מביצוע פעולה כלשהי. הסקירה הנ"ל אינה מתיימרת לתת מענה מקיף להוראות הדין או ביטוי לנסיבות הספציפיות של כל מקרה ומקרה ולכן מי שמסתמך עליה ללא התייעצות בעו"ד נושא באחריות המלאה.