צור קשר

משרד עו"ד ברוקס - רח' אבא הילל 7, בית סילבר, רמת גן
טלפון: 03-5586323

הסכם רישיון תוכנה (באנגלית, Software License Agreement) - נקודות חשובות לפני התקשרות בחוזה רישיון

משרד עו"ד ברוקס מלווה לקוחות עסקיים ופרטיים בעת תכנון וניסוח הסכמי רישיון, לליווי אישי ומקצועי אתם מוזמנים ליצור קשר בדרך הנוחה לכם.

לפני כתיבת הסכם רישיון תוכנה, להלן סקירה קצרה הכוללת מספר דגשים חשובים בנושא. לצורך ניסוח הסכם רישיון באופן מיטבי יש להתייעץ עם עורך דין בעלי ידע וניסיון בתחום.

הסכם רישיון תוכנה, המכונה גם באנגלית (End User License Agreement (EULA, מסדיר את התנאים העסקיים והמשפטיים הכרוכים בהתקשרות בין החברה המעניקה את הרישיונות לבין לקוחותיה העושים שימוש ברישיונות. הסכמי רישיון תוכנה נערכים בדרכים מגוונות בהתאם לסוג העסקה, כלל חוזי רישיון הם הסכמים מורכבים בעלי השלכות משמעותיות על חברות המעניקות רישיונות, בעין היתר ביחס לקניין הרוחני שלהן.

מהו רישיון תוכנה?  באופן כללי יצוין כי מסגרת הרישיון נקבעת בחוזה. בדרך כלל הכוונה היא זכות לעשות שימוש בתוכנה ספציפית בהתאם לתנאים שנקבעו בהסכם הרישיון ובכפוף למגבלות הדין. למשל, חברות ועסקים, בעצמם ו/או באמצעות אחרים (כגון מפיצים, ספקים, סוכנים וכיו"ב), מציעים את התוכנות שלהן ללקוחותיהם (כגון לקוחות פרטיים, עסקיים, עמותות, גופים ציבוריים וכיו"ב), במחיר ובתנאים מוגדרים בהסכם רישיון התוכנה.

דגשים משפטיים להסכמי רישיונות תוכנה

הסכם הרישיון קובע את סוג הרישיון המוענק, הזכויות המוקנות למשתמש ו/או רוכש הרישיון ואת החובות החלות על חברת התוכנה ו/או המפיץ. לרוב יש הבדל בין סוגי הרישיונות המוצעים ללקוחות פריטים לעומת לקוחות אחרים, הן מבחינת הפונקציות ואפשרויות השימוש והן מבחינת המחיר.

הסכם רישיון התוכנה מותאם לפי מידותיה וצרכיה של החברה או הלקוחות והוא כפוף למגבלות הדין.

להלן מספר נקודות חשובות בנוגע להתקשרות בהסכם רישיון תוכנה: 

  • קיימים מגוון רחב של התקשרויות ומודלים בנוגע להצעה ולשימוש ברישיונות תוכנה, בהתאם לשירות המוצע על-ידי החברה, לצורכי הלקוחות ולמגבלות החלות על המתקשרים. 

  • הסכם הרישיון כולל שורה של תנאים משתנים, בהתאם לסוג הרישיון, בין הסעיפים החשובים בהסכם הרישיון תהיה התייחסות, בין היתר, לנושאים אלו: פעולות התוכנה, היקף הרישיון (הכולל שימושים מותרים ואסורים בתוכנה), תנאי תשלום עבור רכישת הרישיון, משך תקופת השימוש ברישיון, אחריות על תחזוקה של התוכנה, אחריות לנזקים, מגבלות בנוגע לקניין הרוחני, התייחסות למצבים של הפרות הסכם ותנאים לביטולו, הדין החל על ההתקשרות ועוד.

משרד עו"ד ברוקס מעניק ייעוץ משפטי לחברות ולסטארטאפים לרבות בעת תכנון וניסוח הסכמי רישיונות תוכנה ומסייע להם להגן על האינטרסים שלהם ולקדם את מטרותיהם, לייעוץ משפטי אתם מוזמנים ליצור קשר

יודגש, האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף להתייעצות עם עורך דין מומחה בתחום ואין להסתמך על התוכן בביצוע או בהימנעות מביצוע פעולה כלשהי. הסקירה הנ"ל אינה מתיימרת לתת מענה מקיף להוראות הדין או ביטוי לנסיבות הספציפיות של כל מקרה ומקרה ולכן מי שמסתמך עליה ללא ייעוץ פרטני נושא באחריות המלאה לתוצאות.