צור קשר

רישיון לעסק - רישוי עסקים

רשימה זו מציגה מספר נושאים ודגשים בנוגע להוצאת רישיון לעסק. לא כל עסק חייב רישיון ולצורך בדיקת הנושא רצוי לעיין בהוראות החוק ולהתייעץ עם אנשי מקצוע.

אם בכוונתכם להקים עסק חדש חשוב לוודא האם הנכם נדרשים להוציא רישיון לעסק, מה הפרוצדורה הכרוכה בהוצאת הרישיון? ועוד.

בנוסף בעת הקמת עסק יש לבחור את צורות ההתאגדות המתאימה לניהול, האם אתם מפעילים את העסק לבד או עם שותפים? האם תתנהלו כשותפות, חברה או עצמאיים (להרחבה ראו הקמת שותפות, רישום שותפות והקמת חברה). 

האם כל עסק חייב ברישיון? לא. חוק רישוי עסקים קובע אילו עסקים חייבים ברישיון. אולם חשוב להדגיש כי הפעלת עסק שחייב ברישיון ללא רישיון בתוקף מהווה עבירה פלילית. חשוב לדעת כי מי שהמפעיל עסק כאמור ללא רישיון צפוי לקבל לקנסות, צווי סגירה סגירה לעסק ואף עשוי להיכנס למאסר.

להלן מספר דוגמאות לעסקים אשר חייבים רישיון לשם הפעלתם: עסקים בתחום של מזון, מסחר, מסעדות, רוקחות (לרבות ייצור תכשירים קוסמטיים), דלק ואנררגיה, חקלאות ובעלי חיים, מים ופסולת, רכב ותחבורה, תעשיה, מלאכה, השכרת חדרים למטרות נופש ועוד, לרשימה המפורטת עיינו ברישוי עסקים.

מדוע יש צורך ברישיון לעסק? חוק רישוי עסקים נועד להשיג מספר מטרות, לרבות הבטחת תנאי בטיחות של הנמצאים במקום העסק, מניעת מחלות, שמירה על שלום הציבור, הגנה על איכות הסביבה, קיום הוראות הדין, לרבות חוק תכנון ובניה, חוקים מוניציפלים ועוד. 

מהם התנאים להוצאת רישיון לעסק? 

המעוניינים להוציא רישיון לעסק נדרשים לעמוד במספר הוראות חוק והנחיות, והכל בהתאם לסוג הפעילות העסקית המתוכננת, להלן מספר תנאים נפוצים הדרושים על-מנת לקבל רישיון לעסק:

  1. מקום הפעילות העסקית - העסק במקום המותר על-פי דין. מקום העסק חייב להתאים לא רק מבחינה פיזית לניהול העסק אלא גם מבחינת דיני התכנון והבניה. כלומר, יש צורך שתהיה התאמה בין ייעוד הקרקע והשימוש המותר בה לבין מטרת העסק.

  2. אישור משטרה - משטרת ישראל עשויה לדרוש מהעסק דירשות בטיחות וסידורי אבטחה שונים לפני שהיא תנפיק לו אישור.

  3. אישור משרד הבריאות - מגוון רחב של עסקים דורשים אישורים מטעם משרד הבריאות על-מנת להפעלים.

  4. אישור מכבי אש.

הוצאת רישיון לעסק מחייבת את הבעלים לשכור את שירותיהם של אנשי מקצוע לליוי התהליך, ביניהם אדריכלים, מנהדסים, ייועץ ביטוח ועוד.

משרד עו"ד ברוקס מעניק ייעוץ משפטי לחברות ולעסקים בכל ההיבטים המשפטיים הכרוכים בהקמת עסק, לייעוץ משפטי ניתן ליצור קשר.

יודגש, האמור לעיל אינו מהווה יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואין להסתמך עליו בביצוע או בהימנעות מביצוע פעולה כלשהי. הסקירה הנ"ל אינה מתיימרת לתת מענה מקיף להוראות הדין או ביטוי לנסיבות הספציפיות של כל מקרה ומקרה ולכן מי שמסתמך עליה ללא התייעצות בעו"ד נושא באחריות המלאה.