צור קשר

הסכם שיתוף פעולה (Joint Venture)

להלן מספר דגשים והמלצות למי שעתיד להתקשר בהסכם לשיתוף פעולה עסקי. יוער, מדובר בסקירה כללית בלבד ולכן אין להתסמך עליה ללא קבלת ייעוץ פרטני מגורם מקצועי.

 1. מהו הסכם שיתוף פעולה?

 2. מדוע חותמים על הסכם  שיתוף פעולה?

 3. איך לנסח הסכם שיתוף פעולה עסקי?

לייעוץ מקצועי בנוגע להסכם שיתוף פעולה כתבו לנו 

הסכם שיתוף פעולה, מהו? חוזה לשיתוף פעולה נחתם בין מתקשרים במטרה להשיא את התועלת הכלכלית שלהם.   

מי הם הצדדים להסכם שיתוף פעולה? חוזי שיתוף פעולה נפוצים מאוד בעולם העסקי, אך לא רק, הם נחתמים על-ידי חברות, סטארטאפים, עסקים, שותפויות, עמותות, ארגונים ועוד.

הסכמי שיתוף פעולה הם מגוונים מאוד ולרוב נחשבים כחוזים מורכבים, הדורשים ידע וניסיון, לכן בטרם חתימה על הסכם שיתוף פעולה רצוי להתייעץ עם עורך דין מסחרי הבקיא ברזי התחום. 

מדוע חותמים על הסכם שיתוף פעולה?

הסכם לשיתוף פעולה נחתם על-מנת להשיג מטרות מוגדרות, כגון:

 • יזמים, עסקים וחברות נוהגים לחתום על הסכם לשיתוף פעולה בכדי להגדיל את הכנסותיהם או לצמצם את הוצאותיהם.

 • חוזים לשיתוף פעולה נחתמים במטרה לבצע מחקר או פיתוח משותפים.

 • הסכמי שיתוף פעולה נחתמים למטרות של שיפור תדמית, שימוש במשאבים של הצד השני ועוד ועוד.

קיימים הסכמי שיתוף פעולה רבים, להלן קומץ דוגמאות:  

 1. הסכם שיתוף פעולה בין חברות לצורך הקמת מיזם משותף.

 2. הסכם שיתוף פעולה לצורך החלפת מידע.

 3. הסכמי שיתוף פעולה יכולים להיחתם במטרה לעשות שימוש משותף במשאבים העומדים לרשות אחד הצדדים (למשל שימוש בקניין רוחני).

 4. חוזה שיתוף פעולה לצורך מחקר או פיתוח משותפים.

 5. הסכם שיתוף פעולה לפרסום הדדי.

מה כולל הסכם לשיתוף פעולה? הסכם שיתוף פעולה יכלול בין היתר את פרטי המתקשרים, שיתוף הפעולה המיועד, התמורות לצדדים, סעיפי שמירת סודיות, סנקציות בגין הפרת ההסכם ועוד. 

איך לנסח הסכם שיתוף פעולה עסקי? 

ניסוחו של הסכם לשיתוף פעולה יבוצע בדקדקנות על-ידי גורם מקצועי, אולם מי שיחליטו לוותר על ייעוץ משפטי לא יתקשו למצוא דוגמאות להסכמי שיתוף פעולה ברשת (רצוי לעיין גם בדגשים לפני חתימה על חוזים).

למה לא להשתמש בהסכם שיתוף פעולה לדוגמה? עסקאות לשיתוף פעולה שונות זו מזו ואין נוסח סטנדרטי או הסכם שיתוף פעולה לדוגמה אשר יענה באופן מדויק על צרכי המתקשרים. לכל עסק מאפיינים ושיטת פעילות ייחודית משלו, על כן עסקים שונים מצריכים התייחסות שונה. כמו כן זהות המתקשרים בחוזה, העדפותיהם ודרישותיהם הם גורמים משתנים. לכן, לפני חתימה על הסכם שיתוף פעולה נהוג ורצוי להתייעץ עם עורך דין מסחרי על-מנת לצמצם את החשיפה המשפטית הכרוכה בהתקשרויות מסוג זה. 

להלן מספר דגשים למתקשרים בהסכם שיתוף פעולה: בעת הכנת ההסכמים לשיתוף פועלה חשוב לשים לב, בין היתר, לזהות המתקשרים (סוג התאגיד ותחומי פעילותו), מטרת ההתקשרות והתנאים המסחריים, טיב ההיכרות המוקדמת בין המתקשרים, הנושאים הקשורים לקניין הרוחני המוערב בשיתוף הפעול, חובת סודיות ואי תחרות, סעדים במקרה של הפרות הסכם, רגולציה החל על המתקשרים ועוד.

עו"ד ברוקס מלווה את לקוחותיו בעת תכנון אסטרטגי וניסוח של הסכמי שיתוף פעולה ומסייע להם להגן על האינטרסים שלהם ולקדם את מטרותיהם העסקיות.  

להתייעצות בנוגע להסכמי שיתוף פעולה חייגו 03-5586323 

יודגש, האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואין להסתמך עליו בביצוע או בהימנעות מביצוע פעולה כלשהי. הסקירה הנ"ל אינה מתיימרת לתת מענה מקיף להוראות הדין או ביטוי לנסיבות הספציפיות של כל מקרה ומקרה ולכן מי שמסתמך עליה ללא התייעצות בעו"ד נושא באחריות המלאה.