צור קשר

הסכם שיתוף פעולה (Joint Venture) - להתחיל את הדרך המשותפת בזהירות המתחייבת

להלן מספר דגשים והמלצות למי שעתיד להתקשר בהסכם לשיתוף פעולה עסקי. יוער, מדובר בסקירה כללית בלבד ולכן אין להסתמך עליה ללא קבלת ייעוץ משפטי מגורם מקצועי.

 1. מהו הסכם שיתוף פעולה?

 2. מדוע חותמים על הסכם  שיתוף פעולה?

 3. איך לנסח הסכם שיתוף פעולה עסקי ומדוע כדאי להתייעץ עם עו"ד טרם התקשרות בחוזה?

הסכם שיתוף פעולה, מהו? חוזה לשיתוף פעולה נחתם בין מתקשרים במטרה להשיא את התועלת הכלכלית שלהם.   

מי הם הצדדים להסכם שיתוף פעולה? חוזי שיתוף פעולה נפוצים מאוד בעולם העסקי, אך לא רק, הם נחתמים על-ידי חברות, סטארטאפים, עסקים, שותפויות, עמותות, ארגונים ועוד.

הסכמי שיתוף פעולה הם מגוונים מאוד אשר נחשבים כחוזים מורכבים, הדורשים ידע וניסיון, לכן בטרם חתימה על הסכם שיתוף פעולה רצוי להתייעץ עם עורך דין מסחרי הבקיא ברזי התחום. 

מדוע חותמים על הסכם שיתוף פעולה?

הסכם לשיתוף פעולה נחתם על-מנת להשיג מטרות מוגדרות, כגון:

 • יזמים, עסקים וחברות נוהגים לחתום על הסכם לשיתוף פעולה בכדי להגדיל את הכנסותיהם או לצמצם את הוצאותיהם.

 • חוזים לשיתוף פעולה נחתמים במטרה לבצע מחקר או פיתוח משותפים.

 • הסכמי שיתוף פעולה נחתמים למטרות של שיפור תדמית, שימוש במשאבים של הצד השני ועוד ועוד.

קיימים הסכמי שיתוף פעולה רבים, להלן קומץ דוגמאות:  

 1. הסכם שיתוף פעולה בין חברות לצורך הקמת מיזם משותף.

 2. הסכם שיתוף פעולה לצורך החלפת מידע.

 3. הסכמי שיתוף פעולה יכולים להיחתם במטרה לעשות שימוש משותף במשאבים העומדים לרשות אחד הצדדים (למשל שימוש בקניין רוחני).

 4. חוזה שיתוף פעולה לצורך מחקר או פיתוח משותפים.

 5. הסכם שיתוף פעולה לפרסום הדדי.

מה כולל הסכם לשיתוף פעולה? הסכם שיתוף פעולה יכלול בין היתר את פרטי המתקשרים, שיתוף הפעולה המיועד את יש להגדיר בקפדנות ודייקנות, התמורות לצדדים, סעיפי שמירת סודיות, סנקציות בגין הפרת ההסכם ועוד. 

איך לנסח הסכם שיתוף פעולה עסקי? 

מלאכת הניסוח של חוזה  מתבצעת ע"י עו"ד מסחרי אשר מיומן בהכנת חוזים מסוג זה, עו"ד ידע להתאים את החוזה לצרכים הספציפיים להתקשרות תוך כדי מזעור החשיפה המשפטית. חשוב לציין שעסקאות לשיתוף פעולה שונות זו מזו ואין נוסח סטנדרטי או הסכם שיתוף פעולה לדוגמה אשר יענה באופן מדויק על צרכי המתקשרים. לכל עסק מאפיינים ושיטת פעילות ייחודית משלו, על כן עסקים שונים מצריכים התייחסות שונה. מי שיחליטו לוותר על ייעוץ משפטי, לא מומלץ, לא יתקשו למצוא  דוגמאות להסכמי שיתוף פעולה ברשת (בכל מקרה רצוי לעיין גם בדגשים לפני חתימה על חוזים). 

להלן מספר דגשים למתקשרים בהסכם שיתוף פעולה: בעת הכנת ההסכמים לשיתוף פועלה חשוב לשים לב, בין היתר, לזהות המתקשרים (סוג התאגיד ותחומי פעילותו), מטרת ההתקשרות והתנאים המסחריים, טיב ההיכרות המוקדמת בין המתקשרים, הנושאים הקשורים לקניין הרוחני המעורב בשיתוף הפעולה, חובת סודיות ואי תחרות, סעדים במקרה של הפרות הסכם, רגולציה החל על המתקשרים ועוד.

עו"ד ברוקס מלווה את לקוחותיו בעת תכנון אסטרטגי וניסוח של הסכמי שיתוף פעולה ומסייע להם להגן על האינטרסים שלהם ולקדם את מטרותיהם העסקיות.  

אם אתם זקוקים לייעוץ משפטי הנכם מוזמנים ליצור קשר 

יודגש, האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואין להסתמך עליו בביצוע או בהימנעות מביצוע פעולה כלשהי. הסקירה הנ"ל אינה מתיימרת לתת מענה מקיף להוראות הדין או ביטוי לנסיבות הספציפיות של כל מקרה ומקרה ולכן מי שמסתמך עליה ללא התייעצות בעו"ד נושא באחריות המלאה.